Rate This Page

Did you find this page useful?

Very Useful Quite Useful
 
Not at all

Equality
 
text size
- +
 

Languages

 
translate this site into different languages

2015 Sports Personality Awards

Kevin Carr - Overall Winner

Our Teignbridge Sports Awards evening, sponsored by Kitsons Solicitors, took place at the Langstone Cliff Hotel on Friday the 4th December celebrating local success within sports as well as community projects throughout the region.

Click here for  Sports Personality Official Photos

Thank you to all who nominated and Congratulations to all the winners as follows.

1. SERVICES TO SPORT (COMMUNITY)
Sponsored by Sport England's Sports Bug Project
In recognition of an individual who has shown true dedicated service to a given club or sport within the community from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Angela Rimmer - Teignmouth Thunderbirds Netball
2nd - Peter Cross - England Rugby Mascot
3rd - Darren Fisher - Ogwell Football Club

2. SERVICES TO SPORT (EDUCATION)
Sponsored by Bayside Graphics
In recognition of an individual; be it a parent, teacher or volunteer who has contributed significantly to the development of a school team or to the coaching of a certain group from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Keira Pearce - Teign Academy
2nd - Peter O'Neil - Martial Arts 4 fun
3rd - Chantelle Prowse - Teign Academy

3. COACH/MANAGER OF THE YEAR
Sponsored by Action Coach Business Coaching
In recognition of an individual who has led a team, squad or individual to succeed in their sporting field from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Mark Taylor - Bovey Tracey Cricket Coach
2nd - Julie Ingham-Hill  -  South Dartmoor Community College Girls Cricket Coach
3rd - Kim Webber-Marks   -  Teignmouth Beach Surf Lifesaving Coach

4. VOLUNTEER OF THE YEAR
Sponsored by Lamars Decorating Ltd
In recognition of a volunteer or a team who has shown commitment and dedication in their chosen sport or physical activity from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Simon Glanfield - Buckland AFC
2nd - Hayley Cooper - Newton Abbot Ladies RFC
3rd - Emma Vernau - Newton Abbot Somersaults Gymnastics Club

5. OUTSTANDING ACHIEVEMENT FOR A PERSON WITH A PHYSICAL/LEARNING DISABILITY

Miah Butterfield - Newton Abbot College

6. CLUB OF THE YEAR
Sponsored by Active Devon
In recognition of a club, who has achieved success within their sport. from the 14th September 2014-14th September 2015. nominations can be related to both performance and/or community sport development.

1st - Mid Devon Cycling Club
2nd - Dainton Park Golf Club
3rd - Teign Hockey Club

7. JUNIOR TEAM OF THE YEAR
Sponsored by Langstone Cliff Hotel
In recognition of a team who have achieved local, regional, national or international success within their sport from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - South Devon Community College U15 Girls Cricket Team
2nd - Liverton Football Club U13s
3rd - Coombeshead Academy U14 Futsal Team

8. SENIOR TEAM OF THE YEAR
Sponsored by Rotary in the South West
In recognition of a team who have achieved local, regional, national or international success within their sport from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Teignmouth RFC 1st XI
2nd - Buckland AFC 1st XI
3rd - Chudleigh Cricket Club 1st Team

9. JUNIOR SPORTSWOMAN OF THE YEAR
Sponsored by Devon FA
In recognition of an individual who has achieved local, regional, national or international success within their sport or conversely experienced success in a variety of sports from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Olivia Dobson - South Dartmoor Community College
2nd - Ellie Ingham-Hill  -  South Dartmoor Community College
3rd - Heather Tomlinson - Coombeshead Academy

10. JUNIOR SPORTSMAN OF THE YEAR
(Sponsored by Seymour Horwell Volvo Specialists)
In recognition of an individual who has achieved local, regional, national or international success within their sport or conversely experienced success in a variety of sports from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Alfie Collier - Newton Abbot Somersaults Gymnastics Club
2nd - Billy Green - Newton Abbot College
3rd - Thomas Manley - Newton Abbot Swimming & Water Polo Club

11. SENIOR SPORTSWOMAN OF THE YEAR
Sponsored by Devon RFU
In recognition of an individual who has achieved local, regional, national or international success from 14th September 2014-14th September 2015 in their chosen sport.

1st - Karen Watkins - Dawlish Swimming Club
2nd - Sue Hutchings - Bovey Tracey Lifesaving Club
3rd - Jackie Brooks - Teign Hockey Club

12. SENIOR SPORTSMAN OF THE YEAR
Sponsored by M and Y Productions
In recognition of an individual who has achieved local, regional, national or international success from 14th September 2014-14th September 2015 in their chosen sport.

1st - Matthew Langworthy - Mid Devon Cycling Club
2nd - Ian Hutchings - Bovey Tracey Lifesaving Club
3rd - Donald Brooks - Teignbridge Tri'ers

13. YOUNG PERSONS SERVICES TO PHYSICAL EDUCATION AND SPORT

Sponsored by Dartmoor School Sports Partnership
In recognition of a young person who has contributed significantly to physical education and sport at a school, a club or as part of the school sports partnership from 14th September 2014-14th September 2015.

1st - Holly Flory & Megan Johns - Newton Abbot College
2nd - Katherine Baker - Martial Arts
3rd - Alfie Lang - School Sports Partnership

14. SPECIAL AWARDS

Sponsored by Active Mums, Mid Devon Advertiser and Breeze FM

Rob Breslan's Legacy
Chudleigh Sports Centre
Dartmoor School Sports Partnership
Kevin Carr - Ultra Marathon Runner

15. OVERALL TEIGNBRIDGE SPORTS PERSONALITY OF THE YEAR 2015
Sponsored by Kitsons Solicitors

In recognition of an outstanding individual or team that have stood out from the crowd to deserve the highest recognition for their achievement and successes in sport, community and physical activity.

Kevin Carr - Ultra Marathon Runner

James Cross - Managing Partner - Kitsons   Breeze Logo

2015 Sponsors Thank You Displays a larger version of this image in a new browser window

Further Information:

For further details please contact Nikki Taylor using contact details provided.

Angela Rimmer - Winner Services to Sport in the Community  Keira Pearce - Winner Services to Sport (Education) Award